Back

Global Artificial Intelligence Virtual Bootcamp

Day -1 (Feb 22 8:30AM-6:00PM )

8:30 AM - 9:00 AM Registration
9:00 AM - 11:00AM Workshop: Kubeflow + BERT + GPU + TensorFlow + Keras + SageMaker (Chris Fregly, Developer Advocate, Amazon Web Services)
11:00 AM - 11:10AM Morning Break
11:10 AM - 1:00PM Workshop: Kubeflow + BERT + GPU + TensorFlow + Keras + SageMaker (Chris Fregly, Developer Advocate, Amazon Web Services) (Contd..)
1:00 PM - 2:00PM Lunch Break
2:00PM - 3:00PM Workshop: Tutorial on Recommender System and Personalization: from Theory to Practice (Xiaohan Zhang, Staff Software Engineer, Sony Playstation)
3:00 PM - 3:30PM Break
3:30 PM - 6:00PM Workshop: Tutorial on Recommender System and Personalization: from Theory to Practice (Xiaohan Zhang, Staff Software Engineer, Sony Playstation)

Day -2 (Feb 23 7:45AM-4:10PM )

7:45 AM - 8:00 AM Registration
8:00 AM - 10:00AM Blockchain + AI (Anurag Yadav, CEO, Primafelicitas)
10:00 AM - 10:10AM Morning Break
10:10 AM - 12:10PM Blockchain + AI (Anurag Yadav, CEO, Primafelicitas) (Contd..)
12:10 PM - 1:00PM Lunch Break
1:00PM - 2:00PM Use Kubeflow Pipelines to Deploy Your On-Prem ML Workloads to Google Cloud (Chanchal Chatterjee, Title, Google)
2:00PM - 3:00PM Workshop: Deep Dive in NLP: from Beginnings to BERT (Ali Arsanjani, Solution Architect, Amazon Web Services)
3:00 PM - 3:10PM Break
3:10 PM - 4:10PM Workshop: Deep Dive in NLP: from Beginnings to BERT (Ali Arsanjani, Solution Architect, Amazon Web Services) (Contd..)

Day -3 ( Feb 24 8:30AM-6:00PM )

8:30 AM - 9:00AM Registration
9:00 AM - 11:00 AM Workshop: Kubernetes fundamentals (Jonathan Johnson, Software Architect, Dijure)
11:00 AM - 11:10AM Morning Break
11:10 AM - 1:00PM Workshop: Kubernetes fundamentals (Jonathan Johnson, Software Architect, Dijure) (Contd..)
1:00 PM - 2:00PM Lunch Break
2:00 PM - 4:00PM Workshop: AI, ML & NLP for Enterprise and Government Applications: Core Concepts and Algorithms (Prasad Saripalli, VP ML & AI And Distinguished Engineer, MINDBODY)
4:00 PM - 4:10PM Break
4:10 PM - 6:10 PM Workshop: AI, ML & NLP for Enterprise and Government Applications: Core Concepts and Algorithms (Prasad Saripalli, VP ML & AI And Distinguished Engineer, MINDBODY) (Contd..)

Day -4 ( Feb 25  8:30AM-6:00PM )

8:30 AM - 9:00AM Registration
9:00 AM - 11:00 AM Workshop: Kubernetes fundamentals (Jonathan Johnson, Software Architect, Dijure)
11:00 AM - 11:10AM Morning Break
11:10 AM - 1:10PM Workshop: Kubernetes fundamentals (Jonathan Johnson, Software Architect, Dijure) (Contd..)
1:10 PM - 2:00PM Lunch Break
2:00 PM - 3:30PM Covid-19, Flatten the Curve, and Machine Learning (Martin Lurie, Sr Systems Engineer, Cloudera)
3:30 PM - 3:40PM Break
3:40 PM - 6:00 PM

Workshop: AI, ML & NLP for Enterprise & Government Applications: Bridging the Last Mile Value Gap
(Prasad Saripalli, VP ML & AI & Distinguished Engineer, MINDBODY)

Day -5 ( Feb 26 8:30AM-6:00PM )

8:30AM-9:00AM Registration
9:00 AM - 11:00 AM Workshop: Design and Development of Cloud Native Applications (Jonathan Johnson, Software Architect, Dijure)
 
11:00 AM - 11:10AM Morning Break
11:10 AM - 1:00 PM Workshop: Design and Development of Cloud Native Applications (Jonathan Johnson, Software Architect, Dijure) (Contd..)
 
1:00 PM - 2:00PM Lunch Break
2:00PM - 4:00PM Workshop: Microsoft Azure, AWS and Google Cloud based Big Data and Machine Learning Tools (Bhairav Mehta, Principal Data Science Manager, Microsoft)
4:00 PM - 4:10PM Break
4:10PM - 6:00PM Workshop: Microsoft Azure, AWS and Google Cloud based Big Data and Machine Learning Tools (Bhairav Mehta, Principal Data Science Manager, Microsoft) (Contd..)

NOTE: Agenda and speakers subject to change without notice. All timings are based on USA PST ( Pacific Standard Time)